Rekolekcje Ignacjańskie Fundament

Rekolekcje Ignacjańskie Fundament

W dniach 14 stycznia do 11 lutego 2018 przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym prowadzone były rekolekcje ignacjańskie Fundament w życiu codziennym: „Uzdrowienie z poczucia krzywdy”. Uczestniczyło w nich 20 osób. Całość rekolekcji prowadził Jerzy Mordarski SJ a w rozmowach pomagali: Tomasz Oleniacz SJ, Krzysztof Nowak SJ, Tomasz Pietrzak SChr.

Zaufać Bogu (świadectwo)

W pogoni za posiadaniem rzeczy materialnych niezauważalnie zgubiłam z oczu to co jest najważniejsze. Chciwość posiadania nie dała mi szczęścia, wręcz przeciwnie pogłębiła wewnętrzny niepokój i lęk. Wymazane z pamięci doznane krzywdy i zranienia od innych chciałam zastąpić zdobywaniem nowych i droższych rzeczy. Choć jestem osobą wierzącą nie dopuszczałam do najgłębszych zakamarków mojego serca Pana Jezusa. Czując wewnętrzny niepokój postanowiłam to zmienić i dlatego wzięłam udział w rekolekcjach „Uzdrowienie z poczucia krzywdy”.

Dzięki tym rekolekcjom zrozumiałam wiele ważnych aspektów mojego życia. Otworzyły mi się oczy i zaczęłam uważnie słuchać Pana Boga. Doświadczyłam, że Pan Bóg nigdy mnie nie opuścił, szczególnie w moim bólu i cierpieniu był przy mnie. Odkryłam, że nie trzeba się bać swoich uczuć, lecz wypowiedzieć je przed Bogiem, który i tak zna dogłębnie moje serce. Te rekolekcje były dla mnie okazją do pogłębienia doświadczenia miłości Boga względem mnie i moich bliźnich. Zrozumiałam, że nie warto dźwigać trudnych doświadczeń z przeszłości, ale z ufnością powierzyć je Jezusowi i w Jego dłonie złożyć całe swoje życie. (Asia)

Przewartościowanie życiowych priorytetów (świadectwo)

Rekolekcje ignacjańskie Fundament uświadomiłem mi, że tylko Jezus może mnie uzdrowić z moich zranień, lęków i poczucia winy. Ten proces uzdrowienia rozpoczął się w momencie stanięcia w prawdzie i doświadczeniu Bożego miłosierdzia w sakramencie pojednania.

W czasie rekolekcji każdego dnia poświęcałem sporo czasu na modlitwę słowem Bożym i te spotkania stały się dla mnie rozmową z najlepszym Przyjacielem, który zna całe moje życie. Przebywanie w ciszy na modlitwie pozwoliło mi lepiej poznać siebie i usłyszeć wezwanie Jezusa, abym Go naśladował. W odnajdywaniu Bożej obecności w codzienności życia oraz lepszym zarządzaniem czasem pomógł mi ignacjański rachunek sumienia, modlitwa odpowiedzialności.

Na rekolekcjach dokonało się przewartościowanie moich życiowych priorytetów. Po rekolekcjach większą wagę zacząłem przykładać do spotkania z Bogiem w codziennej modlitwie, regularnej spowiedzi i życia w stanie łaski uświęcającej przez co pozwoliłem Duchowi Świętemu, aby działał we mnie. Im bardziej zacząłem ufać Bogu a nie tylko sobie i żyć według Bożych przykazań, tym bardziej moje życie stało się spokojniejsze i poukładane pomimo „chaosu” dnia codziennego. (Piotr)