Jak Pokochać Siebie

Jak Pokochać Siebie

W dniach 20-22 października 2017 roku, odbyły się po raz dziesiąty rekolekcje młodzieży starszej w Camp Vista, Wisconsin. Hasłem tegorocznych rekolekcji było: „Jak pokochać siebie”. Rekolekcje trwały trzy dni od piątku wieczorem do niedzieli po południu i prowadzone były przez o. Jerzego Mordarskiego SJ, Katarzynę Burzyńską i Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Uczestniczyło w nich 120 osób.

Piątek wieczorem był dniem przyjazdu, zakwaterowania i zapoznania się. Po uroczystej Eucharystii i wprowadzeniu w tematykę rekolekcji, można było jeszcze zjeść przygotowaną zupę, porozmawiać i około 23:30 udać się na spoczynek.

Sobotę rozpoczęliśmy modlitwą w kaplicy przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Następnie Kasia Burzyńska ze wspólnoty WŻCh wygłosiła konferencję, która wprowadziła uczestników w głębsze rozumienie co to znaczy autentycznie kochać samego siebie wyzbywając się egoizmu i akceptując swoje życie takim jakim ono jest. Kontynuacją konferencji była praca w małych grupach gdzie mięliśmy okazję podzielić się osobistym świadectwem wiary.

W czasie wolnym tradycyjnie już mężczyźni zagrali w piłkę nożną, a pozostali mieli okazję kibicować grającym drużynom lub wypocząć nad brzegiem jeziora. Był też „czas milczenia”, w czasie którego była możliwość modlitwy w kaplicy oraz spowiedzi świętej u ojca Tomasza lub ojca Jerzego.

Wieczorem spotkaliśmy się w kaplicy na wspólnej modlitwie Taize prowadzonej przez zespół muzyczny „Magis”. Podczas śpiewu pieśni można było podejść do leżącego przed ołtarzem krzyża, pozostawić zapaloną świecę i osobiście adorować Pana Jezusa. Gest zapalonej świecy symbolizował ogrom miłości Jezusa do nas. Po modlitwie w kaplicy, niektórzy z nas zebrali się jeszcze przy ognisku, aby razem pobyć ze sobą i śpiewem wyrazić swoją radość.

Niedziela rozpoczęła się w kaplicy medytacją słowa Bożego. Następnie ojciec Jerzy w swojej konferencji mówił o miłości do samego siebie i jej zastosowaniu w codziennym życiu. Dopełnieniem wysłuchanej konferencji było świadectwo Bartka Łapsy z WŻCh o doświadczeniu miłości Boga oraz roli Maryi w swoim życiu.

Deszczowa pogoda sprawiła, że ponownie spotkaliśmy się w małych grupach na wspólnym dzieleniu się. To drugie spotkanie było bardzo owocne ponieważ uczestnicy z jeszcze większą swobodą i otwartością mówili o swoim doświadczeniu miłości ludzkiej i miłości Bożej.

Rekolekcje to pokarm dla duszy i pokarm dla ciała. Kuchnia kierowana przez Martę i Tomka Krupińskich spisała się wyśmienicie. Smaczne posiłki oraz uśmiech na twarzy przygotowujących je osób towarzyszyły nam przez cały czas rekolekcji.

Kiedy nadszedł czas powrotu do Chicago, wielu z nas chciało zatrzymać obecny czas, aby pozostać w tym pięknym miejscu na dłużej. Bóg dał nam łaskę oderwania się od naszych codziennych obowiązków i spotkania Go w pięknie przyrody, w drugim człowieku oraz wspólnej modlitwie. Pamiątkowy długopis z cytatem (Mk 12, 29-31) oraz napisem „Pokochaj siebie”, który otrzymali wszyscy uczestniczy rekolekcji, będzie nam przypominał o niepowtarzalnych chwilach przeżytych w Camp Vista. Do zobaczenia w przyszłym roku! (BŁ)

Zobacz galerię 1»

Zobacz galerię 2»

Zobacz galerię 3»

Zobacz galerię 4»